31 Ocak 2011 Pazartesi

Seven Samurai (1954)
16. yüzyılda Japonya’daki büyük iç savaşların çağında geçen öykümüzün ana teması daha filmin başında duyurulur: “Savaşmak zorundayız.” Böylece yedi korkusuz savaşçının beş parasız köylüleri korumak için gösterdiği kahramanlığına kendimizi kaptırırız. Büyük bir karmaşanın hüküm sürdüğü bu zamanda korunaksız bir yaşam sürmeye çalışan köylüleri çapulcu eşkıyalardan korumak için seçilen dört köylü, samuray bulmak için yola koyulur. Ve bu cehennemin yaşandığı coğrafyada Kambei ve 6 samurayı bulurlar.
Filmde sadece kahramanlık yoktur ya da geleneklere ve yaşam tarzına bir bakış değildir. Aynı zamanda bir halkın zalimlik altında ezilmişliği, çaresizliği de kendine yer etmiştir. Tabii ki bu, filmin ilk yayınlandığı zaman yoktu büyük ihtimalle çünkü film büyük sansüre uğrayıp makaslanarak 200 dakikalık orijinal çevrim Japon sinemaları için 160, dış satım içinse 130 dakikaya indirilmişti. Sturges’ın remake’i olan “Yedi Silahsörler” orijinalinden tam beş kat fazla kazandırdı. Ama bu makaslar yüzünden yine de sıradan bir western olmanın önüne geçemedi. Orijinalini ise cesur bir dağıtımcı sayesinde Fransızlar 1980 Eylül’ünde filmi asıl kopyasından görebildi. Kurosawa hakkıyla duruşunu sağlam bir zemine inşa etmiş ve sinemasal tabanının zenginliğini bizlere göstermiştir. Filmin kurgusundaki başarı, kameranın kıvraklığı ve canlılığı yakalaması izleyicinin kendini filme kaptırmasını kolaylaştırmış, uzunluğuna rağmen dikkatinin dağılmamasına olanak vermiştir. Japon usta Akira Kurosawa’nın en bilindik eserlerinden biri olan “Seven Samurai”da baş rollerden birini alan Toshiro Mifune Japonya’nın en ünlü oyuncularından biri olmasını belki de “Rashomon”dan sonra bu filme borçludur.

Osman Ercan Kuru

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Words, words, words...

#search {height:30px;padding:0;background:#fff url(http://1.bp.blogspot.com/_ActSVcJ9YK...background.gif) top left no-repeat;text-align:left;margin-top:9px;overflow:hidden;} #search input {border:0;background:none;color:#666666;} #s {width:140px;padding:4px;margin:3px 0 0 3px;background:none}